Dermapen ve Dermaroller

Dermapen Nedir? Mikro iğneleme yöntemiyle cilt üzerinde Minimum epidermal hasara sebebiyet vererek bu sayede cildin kollajen üretimini hızlandıran elastikiyetini arttıran lekeleri ortadan kaldıran Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarında yeni nesil bir tedavi yöntemidir Dermapen yöntemi, 2012 yılında ABD’de yılın en iyi cilt gençleştirme yöntemi olarak seçildi. Geçmişi antik Çin tarihine kadar uzanan ve Çin prenseslerine uygulanan bu mikro iğne yönteminin modern tıp ile birleştirilmiş hali olan dermapen uygulaması, özellikle yüz, el ve boyun bölgelerinde kullanılıyor.

Dermapen Nedir?

Cihaz  üzerine bulunana mikro iğnelerin cilde dik olarak belli derinliklerde  cilde seri bir şekilde girip çıkarak  mikroskobik kanallar açılır ve ciltte tahribat yaratılır ve bu şekilde  hyalüranik asit somon dna petpit c vitamini vs serum içerikleriyle de destekleriyle cildin kendini yenilemesi sağlanır. Yenilenirken lekeler izler yok edilir cilt daha canlı pürüzsüz  elastikiyet kazanmış parlak  gözenekleri daha da küçülmüş bir yapıya kavuşur.

Dermapen nasıl bir uygulamadır?

Dermapen özet olarak cilde yapılan mikro iğneleme yönetimdir. Deri yüzeyi üzerinde mikroskobik delme işlemi yapılır .Amaç cildin doğal yenileme süresini başlatmaktır. Dermapen cihazı ile yapılan işlemde cihaz üzerinde milimetrik iğneler bulunmakta ve bu iğneler uygulanacak bölgeye göre belli hızlar ve derinliklerde cilt üzerinde delikler açmaktadır. Uygulama sonrası peptit veya ciltte etkili içerikli olan maskeler uygulanması tavsiye edilir.

Dermapen uygulaması nasıl etki eder?

Dermapen uygulamasının amacı ciltte kontrollü küçük delikler açarak küçük görünmeyen yaralar açarak derinin yeniden yapılanmasını sağlamaktır. Seanslarda hastanın ve bölgenin durumuna ve amacına göre 05,2,2 mm uzunluğundaki iğnelerle ile 1 cm2 de 100-600 arasında mikro kanallar oluşturulur. Bu vücut tarafından yara gibi algılanıp bu bölgelerde kan dolaşımı arttırılarak iyileşme süreci hızlandırılır.Uygulama esnasında serum vitamin ve hatta prp ve solusyon içerikleri açılan bu mikro kanallardan deri altına iletilerek yenilenmesi hızlandırılır ve o bölgede cilt yenilenmesi meydana gelir.

Dermapen hangi amaçla ve hangi durumlarda kullanılabilir?

Cilt yenilenmesi ve gençleştirilmesi
İnce kırışıklıkların azaltılması
Gözeneklerin sıkılaştırılması
Sivilce izlerinin giderilmesi
Cilt lekeleri tedavisi
Çatlakların tedavisi
Saç dökülmesi tedavisi
Çatlak tedavisi
Sarkmalarda

Dermapen Uygulamasının Avantajları

Yanık, leke ya da iz oluşma riski yoktur
Tüm deri tipleri için uygundur
Lazer ile cilt gençleştirme uygulanamayan koyu tenli hastalarda iyi bir alternatiftir
Boyun, kol içleri gibi bölgelerde de uygulanabiliyor.
Dermapen cihazının dizaynı, burun kenarı, göz çevresi, dudak çevresi gibi ulaşılması güç bölgelerin tedavi edilebilmesini sağlıyor.

Dermapen uygulaması yan etikleri var mıdır ? İşlem sırasında ağrı sızı oluşur mu?

Dermapen yönetimi FDA tarafından onaylanmış bir yöntem olup her hangi bir sakıncası yoktur. Hastalarda iğne batması şeklinde ifade edilen ve uygulama sonrasında geçen bir acı ve sızı şeklinde bir azı hissi oluşmakla beraber uygulama kişinin ağrı eşik değerine göre değişmekle birlikte yüzeysel derinliklerde hiç ağrı oluşmamakla birlikte derin çalışıldığı durumlarda lokal anestezik kremler kullanılmalıdır. Bu sayede işlem sırasında ağrı hissi oluşması engellenir.

Uygulama sonrasında uygulamanın çeşidine göre cillte kızarıklık oluşur.Bu kızarıklık 2-3 gün devam etmektedir. Sonraki süreçte ciltte ölü kuru derinin atıldığı pul pul döküldüğü görülecektir. Kişi uygulama sonrası günlük hayatına devam edebilmektedir. Dermapen’in her hangi bir yan etkisi yoktur.

Uygulama sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Dermapen uygulaması yapılmadan önce yapılacak bölge dezenfekte edilmeli kir makyaj vs temizlenmelidir. Uygulama öncesinde ya da uygulama esnasında hyaluronik asit, mezoterapi solüsyonları veya PRP uygulanır

Dermapen ile cilt gençleştirme tedavisinden önce, uygulama yapılacak bölge muayene edilmelidir. Dermapen tedavisinde sürecin uzman gözetiminde ilerlemesi, uygulamalarda güvenilir ve etkin cihazların kullanılması ortamın hijyenik olması, uygulamada istenilen başarının yakalanması ve muhtemel oluşacak yan etki ve istenmeyen sonuçların engellenmesi bakımdan oldukça önemlidir.
Uygulama esnasında küçük kanamalar ve uygulama sonrası kızarıklıklar oluşması normaldir. Yanma hissi 1 gün içinde ortadan kalkarken kızarıklık da 2 gün içerisinde ortadan kalkacaktır. İşlem sonrası güneşten korunmalı ve kesinlikle güneş kremi kullanılmalıdır. Dermapen sonrası 24 saat içerisinde banyo yapılmaması önerilir.

Dermapen kaç seans uygulanır ve uygulama sıklığı nedir ve etkisi ne zaman görülür .

Dermapen işlemi uygulama yapılacak bölgeye göre değişmekle birlikte yaklaşık 30 -40 dakika sürmektedir. Uygulama amacı ve işlem yapılan bölgeye göre değişmekle beraber 2-10 seans uygulanır. İki işlem arası 1-4 hafta kadardır.

Anti-aging işlemi için ayda bir 3 seans,
Leke tedavisi için 15 günlük sürede 6-8 seans,
Çeşitli iz ve yanık lekelerinde 15-20 gün aralıklar ile 10-12 seans,
Saç tedavilerinde 10 gün arayla 10 seans uygulanır, PRP ve Mezoterapi ile kombine edilebilir.

Etkisi ne zaman görülmeye başlar?

İşlemden ortalama 6 hafta sonra gözle görülen sonuçlar başlar, maksimum etki 3 ayda elde edilir. Elde edilen sonuç kalıcıdır.

Hangi durumlarda Dermapen İşlemi Uygulamaz

Uygulanacak bölgede Aşağıdaki durumlardan herhangi birinde olduğu durumlarda dermapen işemi uygulanmaz:

Papulapustular Rosacea
Bakteril/Fungal enfeksinyoklar
Acna Vulgaris III-IV
Açık Lezyonlar
Herpes Simplex(Uçuk)
Solar Keratozis
Siğiller
Cilt Kanseri
Scleroderma
Hemofili

Dermapen uygulamasını her zaman yapılabilir mi?

Dermapen işlemi her zaman uygulama yapılabilir. Yazın bile rahatlıkla uygulanabilir. Lakin uygulama sonrasında güneş ışığından kaçınmak gerekmektedir. İç Anadolu’da özellikle güneşin dik açıyla geldiği iç Anadolu merkezimizin bulunduğu Kayseri’de güneşe çıkmaktan kaçınılmalı uygulama süresince dışarı çıkarken güneş kremi kullanılmalıdır.

Dermapen ve Dermaroller arasındaki fark nedir?

DermaRoller, Dermapen’e göre daha basit bir cihazdır. . Bir Dermaroller, minik iğnelerle kaplanmış bir silindirden oluşan bir alettir. Dermaroller uygulaması sırasında silindir cilt boyunca tutunarak ve mikroskobik delikler bırakır. Uygulama olumlu anlamda etkili olsa da, cihazın yuvarlanma hareketi, ciltte tahribata ve acıya sebep olur. Sonuçlar zararlı değillerdir. Sadece bu durum tedaviyi çok daha acı verici hale getirir ve genellikle hastanın tedavi süresinin uzamasına neden olur. Aynı zamanda Dermaroller’ın iğneli rulosu, göz kenarları, burun ve ağız çevresindeki belli başlı bölgelere ulaşmayı zorlaştırmaktadır.

Dermapen’in cilt ile temas eden ucu çok daha küçüktür bu sayede küçük ve ulaşılması zor yerlere de çok kolay bir şekilde ulaşabilmektedir Ayrıca çok yüksek hızla titreştiği içim kısa sürede çok fazla sayıda delikler açar. Dermarollerde saniyede 300-400 delik açılırken dermapen de saniyede motor sayesinde 1300 yakın delik oluşturur bu da tahribatı çok hızlandırır böylelikle tedavi de daha hızlı olmaktadır.

Kayseri’de bulunan güzellik merkezimizde Uzman destekleyenlerimiz kontrolünde kaliteli ve onaylı cihazlarımızla gerek gençleşmek isteyen gerek cildinde leke yara vs izleri bulunana hastalarımıza dermapan uygulması sağlayarak istenilen sonucu alması sağlıyoruz.

    Ana SayfaİletişimHemen Arayın